Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00 Нд.: з 10.00 до 17.00

Розподіл меланіну у волоссi та шкірі

Розподіл меланіну у волоссi та шкірі

Меланоцити виробляють пігмент лише в анагенній фазі росту волосся, їх активність проявляється в присутності специфічних органел - променалосом та меланосом, що структурно відрізняються утворенням зумеланіну та фіомеланіну. Майже весь меланін волосся зосереджений у волосяному стержні. Невелика кількість знаходиться у верхній одній третій частині фолікулярного епітелію. Колір волосся визначається генетично, - це доводить різний колір волосся у представників різних рас; на нього також впливають ендокринні фактори. Варіанти кольору, відтінки волосся залежать від комбінації обох пігментів або наявності лише одного з них, а також від рефракції світла. Ультраструктура волосся різного кольору варіюється за кількістю, формою та ступінню меланізації зуменалосом та феомеланосом, за їх розподілом у цитоплазмі кератиноцитів.

У чорному волоссі міститься велика кількість неагрегірованих зрілих меланосом (еумеланосом). При цьому меланоцитів у цибулині стільки ж, скільки й у світловолосих людей, але вони великі та виробляють більше зумеланіну. Світле забарвлення волосся обумовлене переважанням круглих феомеланосом, що розташовуються невеликими групами в клітинах рогового шару кори. Окрім цього, світле волосся зазвичай буває більш тонким та часто не містить мозкової речовини.

Руде волосся містить в цибулинних меланоцитах лише феомеланосоми, які попадають у навколишні кератиноцити га термінальних стадіях меланізації. Руде волосся - найбільш товсте. Гетерохромія - ріст волосся різного кольору на різних участках шкіри в однієї і тієї ж людини, наприклад, темне волосся на голові та руде - на бороді та вусах.

Як вже зазначалося, меланін міститься не тільки у волоссі, але і в шкірі. Шкіра у людей відрізняється за кровопостачанням та розподілом меланоцитів, а також за здатністю продукувати меланін. Томас Фіцпатрік розробив класифікацію типів шкіри, що базується на можливості шкіри відповідати за УФ-випромінювання (табл. 1). Цю ж класифікацію використовують для прогнозування результатів світлової епіляції та для вибору джерела випромінювання.

Таблиця 1. Фототипи шкіри за Фіцпатріком

Тип шкіриХарактеристика
I Тип Ніколи не загорають, завжди обгорають (зазвичай надмірно біла шкіра, світле волосся, блакитні/зелені очі)
II Тип Інколи можуть загорати, але частіше обгорають (світла шкіра, русяве або каштанове волосся, зелені/карі очі)
III Тип Часто загорають, інколи обгорають (середня шкіра, каштанове волосся, карі очі)
IV Тип Завжди загорають, ніколи не обгорають (оливкова шкіра, темне волосся, темні очі)
V Тип Ніколи не обгорають (темно-коричнева шкіра, чорне волосся, чорні очі)
VI Тип Ніколи не обгорають (темна шкіра, чорне волосся, чорні oчі)
Додати відгук
На цій сторінці поки немає відгуків. Ви можете бути першим!
Запис на консультацію
м. Київ, ЖК «Галактика»,
вул. Євгена Сверстюка, 6
(м. Левобережна)
Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00
Нд.: з 10.00 до 17.00
(044) 33-99-330 (багатоканальний)
(095) 281-92-46, (068) 127-15-01
(050) 280-82-69 (коли немає електрики)