Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00 Нд.: з 10.00 до 17.00

Сонячний дерматит

Сонячний дерматит

Сонячний дерматит (фотодерматит) – запальне захворювання гладенької шкіри, що виникає під впливом ультрафіолетового випромінювання сонячних променів. Захворювання також відоме під назвами – сонячна алергія, фотодерматоз, сонячна кропив'янка. Супроводжується появою подразнення (гіперемії), набряку шкіри та висипки, що ззовні нагадує кропив’янку. За швидкістю розвитку клінічних проявів та глибиною морфологічних змін шкіри сонячний дерматит поділяють на гострий та хронічний.

Причини появи сонячного дерматиту

Ультрафіолет у помірних дозах корисний для здорового організму та не викликає проблем. Причиною розвитку фотодерматиту вважається надмірна інсоляція, тобто тривале перебування відкритих ділянок шкіри під впливом прямого або відбитого світла з високим вмістом ультрафіолетових променів. Несприятливими фізичними факторами є також сильний вітер, протяги, висока температура і надмірна вологість повітря.

В основі патогістологічних процесів при сонячному дерматиті лежать так звані імунологічні реакції вповільненого типу. Це означає, що запальній реакції шкіри передує так званий період сенсибілізації. Під час цього періоду організм немов би "навчається" алергічної реакції, і поступово стає все більш чутливим (сенсибілізованим) до подразнюючого агента – ультрафіолету. Сенсибілізація може тривати від кількох годин або днів, до кількох років.

Не рідко гіперчутлива реакція шкіри також може виникнути під впливом так званих фотосенсибілізаторів – речовин, що під впливом сонячного світла починають активно виробляти вільні радикали. Вони зв'язуються з білками організму та ушкоджують їх. Потім ці пошкоджені структури розпізнаються організмом як чужорідні білки і починається розвиток алергічної реакції. До фотосенсибілізаторів відносяться:

  • деякі лікарські препарати для лікування вугрової хвороби (Акнетін, Роаккутан) та вітаміни групи А;
  • використання косметичних засобів із вмістом мускусу, бензокаїну та деяких інших речовин;
  • прийом протизаплідних таблеток із вмістом естрогену, антидепресантів зі звіробою, медикаметів з налідіксовою кислотою та ін.

Як проявляється сонячний дерматит?

У найбільш типових випадках захворювання починається гостро, через кілька діб після перебування під сонцем. Досить поширеною є ситуація, коли сонячна кропив'янка виникає другого тижня перебування на морському курорті. Ознаками гострого сонячного дерматиту є суцільний характер вогнищ на відкритих ділянках тіла та мономорфність (однорідність) висипів. Запалення проявляє себе у вигляді значного почервоніння шкіри, сильного свербіння чи печії у місцях висипки, та великою кількістю дрібних пухирців (везикул). У важких випадках можуть з'явитися пухирі та навіть ділянки некрозу.

 Сонячний дерматит
Сонячний дерматит
 Сонячний дерматит
Сонячний дерматит

Хронічна форма фотодерматиту характеризується насамперед помірною гіперемією, сухістю шкіри та лущенням. Тривала, проте не інтенсивна, дія ультрафіолету з роками призводить до потовщення верхнього шару шкіри та появи пігментних плям. У деяких випадках може спостерігатися навпаки витончення шкіри, втрата її еластичності та поява тріщин.

Як лікувати сонячний дерматит?

На першому етапі необхідно якнайшвидше припинити контакт етіологічного (причинного) фактора зі шкірою пацієнта. При незначних за площею та неважких формах фотодерматиту, використовується лише зовнішня протизапальна терапія. За наявності набряку та різкої гіперемії добре діють холодні примочки та спеціальні аерозольні засоби. У більш важких випадках лікар може призначити протизапальний крем із вмістом кортикостероїдів.

# Консультації спеціалістівТривалість, хвЦіна, грн
1 Консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30650
2 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30500
3 Консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30850
4 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30550
5 Консультація лікаря дерматохірурга, онкохірурга, вищої категорії, кандидата мед. наук30850
6 Консультація лікаря дерматоонколога30850
7 Повторна консультація лікаря трихолога 30600
8 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite (до 5 новоутворень)30550
9 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite, всього тіла451200
10 Контрольний огляд лікаря30300
11 Контрольний огляд лікаря з перев’язкою30390
# Цифрова електронна дерматоскопіяТривалість, хвЦіна, грн
1 Карта родимок (FotoFinder)
(виявляє нові та змінені шкірні ураження на всьому тілі)
604200 3500
2 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога з фотофіксацією утворень)
45900
3 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, К.М.Н., з фотофіксацією утворень)
451000
4 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(без консультації / повторна фотофіксація)
30600
5 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (4-8 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, КМН, з фотофіксацією утворень)
601500
# Лабораторні дослідження (1 одиниця/ділянка) Тривалість (діб)Ціна, грн
1 Дослідження на демодекоз (Demodex follicullorum)3190
2 Дослідження на паразитарні гриби (мікроскопія елементів гриба)3190
3 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу на грибкову флору з визначенням чутливості до протигрибкових препаратів10560
4 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів7500
5 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу на стафілокок з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів7480
6 Мікробіологічне дослідження вмісту нігтьового карману з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів7480
7 Мікробіологічне дослідження лусочок шкіри на грибкову флору з вогнищ ураження, вмісту або гнійного відокремлення папул (везикул)10560
8 Мікробіологічне дослідження волосся на грибкову флору з визначенням чутливості до протигрибкових препаратів10560
9 Мікробіологічне дослідження нігтьових пластин на грибкову флору з визначенням чутливості до протигрибкових препаратів10560
10 Забір біологічного матеріалу лікарем1 ділянка50

© Автор: Лікар дермато-онколог, дерматолог-косметолог, фахівець в області лазерних технологій Васильєва Ірина Володимирівна

Сонячний дерматит. Часті питання

Як діагностують сонячний дерматит?
Діагностика фотодерматиту, як правило, не викликає особливих труднощів для досвідченого фахівця. Насамперед потрібно визначити та усунути зовнішні та внутрішні фактори, які провокують розвиток хвороби. Лікування передбачає прийом медикаментів, які призначає дерматолог.
Чи є сонячний дерматит небезпечним захворюванням?
Сонячний дерматит зазвичай не несе великої небезпеки для здоров'я, але може спричинити сильний дискомфорт, що позначиться на якості життя.
Хто у групі ризику?
Сонячна кропив'янка найчастіше зустрічається у людей зі світлою шкірою, веснянками та рудим кольором волосся. Шкіра цих людей містить недостатню кількість захисного пігменту меланіну, який "працює" проти ультрафіолету.
Як уберегти себе від фотодерматиту?
Перед виходом на сонце рекомендується наносити крем з необхідним вмістом SPF (абр. сонцезахисний фактор), носити одяг та головні убори, що прикривають тіло та обличчя. Також не варто перебувати під ультрафіолетом під час піку сонячної активності.
Додати відгук
Маріанна (17.11.22) StarStarStarStarStar
Лікувалася від фотодерматиту у дерматовенеролога Перехрестенко А. П. Лікар сподобався. Призначив грамотне лікування та дав відмінні рекомендації. Зараз я почуваюся набагато краще.
Адміністратор BrennerClinic
Шановна Маріанно! Дякуємо Вам за відгук. Раді, що Ви залишилися задоволені кваліфікацією нашого лікаря та якістю лікування сонячного дерматиту. Дотримуйтеся рекомендацій Андрія Петровича - використовуйте сонцезахисний крем, прикривайте шкіру одягом, уникайте сонця в години його найбільшої активності - і все буде добре! У разі погіршення одразу звертайтеся. Будемо раді новим зустрічам із Вами!
Євгенія (23.08.22) StarStarStarStarStar
Звернулася з алергією на сонце до Наталі Драганової. Лікар дуже допомогла. Рекомендую всім, хто шукає дерматовенеролога!
Адміністратор BrennerClinic
Євгеніє, дякуємо за такий приємний відгук! Обов'язково передамо Наталії Анатоліївні Ваші слова. Були раді Вам допомогти. Приходьте до нас ще!
Галина (15.08.22) StarStarStarStarStar
Цього літа, після відвідування пляжу, помітила на шкірі червоні плями. Намазала заспокійливим кремом після засмаги. Думала до ранку почервоніння пройде. Але цього не сталося. Плями не зникли, тож я вирішила взяти кілька днів перерви у відвідуванні пляжу. Запалення викликало не тільки естетичний дискомфорт, а й сильно свербіло. Хоч я і не відвідувала пляж, але на вулицю все ж таки виходила. І шкіра після цього починала свербіти ще сильніше. Тоді я запідозрила, що почервоніння пов'язане саме з сонцем. Порилася в інтернеті та знайшла таке поняття як “сонячний дерматит”. На різних форумах писали стільки різних порад, як його позбутися! І деякі рекомендації були явно неадекватними. Тому я вирішила не випробовувати долю та звернутися до фахівців. Добре, що я багато разів приходила до Brenner Clinic на косметологічні процедури і знаю, що тут приймають чудові дерматовенерологи. Зазвичай я ходжу до Марини Олександрівни, але того дня потрапила на прийом до Ірини Володимирівни Васильєвої. Теж чудовий лікар. Підтвердила мої припущення щодо діагнозу. Ціна лікування сонячного дерматиту була чудовою, тому що головним призначенням було мінімізувати контакт шкіри із сонцем! Так що про пляжі довелося забути, принаймні на якийсь час. Також лікар призначила мазь, яка прибирає запалення та свербіж. Дерматит пройшов дуже швидко, але з того часу я використовую сонцезахисний крем і намагаюся прикривати шкіру одягом. Може безглуздо, але я сподіваюся, що наступного року захворювання не дасть про себе знати. Лікарю велике спасибі за допомогу!
Адміністратор BrennerClinic
Добрий день, Галино! Дякуємо Вам за те, що поділилися своєю історією лікування сонячного дерматиту. Можливо, багато людей з аналогічною проблемою послідують Вашому прикладу, і також звернуться за кваліфікованою дерматологічною допомогою. А ми будемо раді бачити Вас не тільки з такого невеселого приводу, а й з більш радісного. Запрошуємо Вас пройти комплекс наших доглядових процедур за шкірою обличчя і тіла. Вам обов'язково сподобається!
Юлія (08.09.20) StarStarStarStarStar
Записалася на мезотерапію в клініці лікаря Бреннера в Києві. Відмінне нове приміщення, прекрасні високопрофесійні лікарі. Тепер я вірю, що навіть після одного сеансу у досвідчених косметологів можна зовні помолодшати і мати чудовий вигляд.
Адміністратор BrennerClinic
Юліє, ми раді, що перше відвідування нашої клініки залишило у Вас тільки позитивні враження. Руками досвідченого дерматокосметолога можуть творитися справжні чудеса. Тепер Ви знаєте куди звертатися!
Тетяна (05.09.20) StarStarStarStarStar
На жаль, природа нагородила мене проблемною шкірою, занадто жирною, чутливою, схильною до утворення прищів. З віком ці проблеми тільки посилюються. Косметологи клініки лікаря Бреннера змогли показати, що навіть з такою шкірою, як у мене, можна бути по-справжньому красивою. Мезотерапія з індивідуальним підбором "коктейлю" для ін'єкцій - процедура надзвичайно ефективна. Самі по собі уколи дещо болючі, зате тепер я подобаюся сама собі і задоволена своїм відображенням у дзеркалі.
Адміністратор BrennerClinic
Добрий день, Тетяно! Дякуємо за вибір нашої клініки і довіру до наших фахівців! Будь-яка шкіра потребує допомоги і правильного догляду, і для Вашої мезотерапія - ідеальний варіант. На додаток рекомендуємо спробувати плазмоліфтинг (ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми). Вам обов'язково сподобається!
м. Київ, ЖК «Галактика»,
вул. Євгена Сверстюка, 6
(м. Левобережна)
Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00
Нд.: з 10.00 до 17.00
(044) 33-99-330 (багатоканальний)
(095) 281-92-46, (068) 127-15-01
(050) 280-82-69 (коли немає електрики)