Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00 Нд.: з 10.00 до 17.00

Стригучий лишай

Стригучий лишай

Стригучий лишай (трихомікоз, трихофітія голови, мікроспорія) – інфекційне захворювання, що вражає волосисту частину голови, бороду, вуса та брови. Назва "стригучий лишай" є метафоричною і вказує на переважне ураження волосистих частин, хоча іноді залучається і гладенька шкіра. Більш коректним є термін трихомікоз, що об'єднує об'єкт і агент ураження.

Проблема викликана паразитичними грибами-дерматоміцетами сімейства Trichophyton та Microsporum. Відповідно до назвами грибів-збудників, у медичній термінології цей трихомікоз поділяють на Трихофітію та Мікроспорію. Обидва мають високу контагіозність (заражаючу здатність) і можуть викликати суттєві клінічні симптоми.

Залежно від місця та глибини ураження, а також від грибка-збудника та особливостей перебігу хвороби, стригучий лишай може мати різні клінічні прояви. Найчастіше він буває поверхневим, що вражає лише волосся, але в деяких випадках спостерігаються і гнійничкові, а також тяжкі запальні ураження.

Причини розвитку стригучого лишаю

Носіями та джерелами захворювання найчастіше є діти молодшого та середнього віку (3-12 років), а також тварини – коти та собаки. Зараження завжди відбувається при безпосередньому контакті або через одяг та предмети гігієни (головні убори, рушники, постільну білизну). Зараження від тварин зустрічається частіше і, як правило, протікає у більш важкій формі.

Деякий час грибок може перебувати в організмі в неактивному стані і ніяк себе не проявляти. Перехід в активну фазу може статися через порушення імунітету внаслідок захворювань ендокринної системи, стресу, нестачі вітамінів, важкої роботи у несприятливих умовах, недотримання санітарно-гігієнічних правил. Вищевказані причини сприяють також більш швидкому периферичному поширенню гриба по поверхні шкіри або вглиб по лімфатичним чи кровоносним судинам.

Симптоми стригучого лишаю

Як вже було сказано вище, заразитися стригучим лишаєм можна від тварини чи людини. Незалежно від джерела зараження, захворювання може протікати у гострій чи хронічній формі. У першому випадку інкубаційний період становить 1 тиждень, у другому – від 3-х до 6-ти тижнів.

Симптоматика може бути явною або слабкою. У разі рецидиву, симптоми, як правило, проявляються гостро і потім поступово деградують. На волосистих частинах та/або закритих ділянках шкіри з'являються червоні кільцеподібні і несильно сверблячі плями у вигляді "медальйонів". Ці вогнища мають чіткі контури і розмір близько 2 см. Потім на їх місці утворюються вузлики та пухирці, які згодом лопаються і перетворюються на сухі кірки, що лущаться. Можливе периферичне розростання вогнищ у вигляді "кільця в кільці" до плям розміром 5-7 см. При хронічному перебігу чіткість обрисів запальних вогнищ може бути втрачена.

Стригучий лишай
Фото 1
 Стригучий лишай
Фото 2
 Стригучий лишай
Фото 3

Коли імунна система людини працює належним чином, вона самостійно справляється зі збудником хвороби, не допустивши її активності. Спровокувати ж розвиток хвороби може:

  • нестійка водно-ліпідна мантія, наявність на шкірі мікротравм;
  • тривалий контакт із джерелом зараження;
  • висока температура та вологість повітря;
  • авітаміноз;
  • загострення хронічних хвороб.

Лікування стригучого лишаю

Стригучий лишай є лише одним з варіантів від великої кількості грибкових уражень шкіри та її придатків (волосся, нігтів, сальних та потових залоз). Тому діагноз встановлюється не тільки на підставі клінічної картини, а й обов'язкового проведення люмінесцентного (апаратного) дослідження, мікроскопії патологічного матеріалу, а також виділення та ідентифікації збудника у мікробіологічній лабораторії.

Для терапії використовується цілий комплекс заходів, що включає застосування активних зовнішніх засобів та системних препаратів. Під системними препаратами розуміють такі ліки, які різними шляхами вводяться в організм, і далі поширюються кровоносним руслом, досягаючи уражених тканин. Як правило, використовується ефективна комбінація антимікотичних, гіпосенсибілізуючих та антигістамінних засобів.

Лікування та профілактика стригучого лишаю досить складне медичне та соціальне завдання. У більшості випадків вона пов'язана з небажанням пацієнтів усунути контакт з хворою твариною, недотримання правил гігієни, або наявністю якого-небудь хронічного захворювання.

 Стригучий лишай
Фото 4
 Стригучий лишай
Фото 5
 Стригучий лишай
Фото 6
# Консультації спеціалістівТривалість, хвЦіна, грн
1 Консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30650
2 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30500
3 Консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30850
4 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30550
5 Консультація лікаря дерматохірурга, онкохірурга, вищої категорії, кандидата мед. наук30850
6 Консультація лікаря дерматоонколога30850
7 Первинна консультація лікаря-трихолога з проведенням цифрової трихоскопії 451200 1000
8 Консультація лікаря-трихолога30600
9 Повторна консультація лікаря трихолога 30600
10 Цифрова електронна трихоскопія (FOTOFINDER, TrichoLAB)30600
11 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite (до 5 новоутворень)30550
12 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite, всього тіла451200
13 Контрольний огляд лікаря30300
14 Контрольний огляд лікаря з перев’язкою30390
# Цифрова електронна дерматоскопіяТривалість, хвЦіна, грн
1 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога з фотофіксацією утворень)
45900
2 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, К.М.Н., з фотофіксацією утворень)
451000
3 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(без консультації / повторна фотофіксація)
30600
4 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (4-8 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, КМН, з фотофіксацією утворень)
601500
# Лабораторні дослідження (1 одиниця/ділянка) Тривалість (діб)Ціна, грн
1 Дослідження на паразитарні гриби (мікроскопія елементів гриба)3190
2 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу на грибкову флору з визначенням чутливості до протигрибкових препаратів10560
3 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів7500
4 Мікробіологічне дослідження біологічного матеріалу на стафілокок з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів7480
5 Мікробіологічне дослідження лусочок шкіри на грибкову флору з вогнищ ураження, вмісту або гнійного відокремлення папул (везикул)10560
6 Мікробіологічне дослідження волосся на грибкову флору з визначенням чутливості до протигрибкових препаратів10560
7 Забір біологічного матеріалу лікарем1 ділянка50

© Автор: Кандидат медичних наук, лікар-дерматовенеролог вищої категорії Перехрестенко Андрій Петрович

Стригучий лишай. Часті питання

Як не допустити поширення стригучого лишаю в сім'ї, якщо захворіла дитина?
У якості профілактики, необхідно мінімізувати безпосередній контакт з людьми або тваринами, у яких спостерігаються будь-які незвичайні прояви на шкірі.
У будь-якому випадку і завжди, потрібно використовувати окрему постільну білизну та рушники, завжди мити руки після контакту з хворим або його речами. Торкаючись місць ураження, слід надягати одноразові рукавички.
Як діагностують захворювання?
Діагностика стригучого лишаю відбувається з використанням лампи Вуда. Під її світлом запалені ділянки шкіри підсвічуються зеленим кольором. Додатково можуть бути призначені посіви чи мікроскопічні дослідження.
Хто у групі ризику?
Найбільше ризикують захворіти на трихомікоз діти, адже вони найчастіше контактують з тваринами. Дитяча шкіра не має щільного рогового шару та водно-ліпідного бар'єру, що збільшує ймовірність зараження.
Додати відгук
Микола (12.01.23) StarStarStarStarStar
Грамотний, уважний і чуйний фахівець. Поставила точний діагноз + відразу ж призначила грамотне ефективне лікування. У результаті, одужання настало навіть раніше, ніж очікували. Щиро вдячний за добре ставлення, акуратність і професіоналізм. Однозначно рекомендую лікаря. Кабінет, де мене приймали, світлий, затишний, із сучасним обладнанням і сприятливою атмосферою. Утім, як і у всій клініці. Спасибі вам!
Администратор BrennerClinic
Добрий день, Миколо! Дякуємо Вам за відгук. Ми раді, що прийом у Алли Василівни Вам сподобався. Дякуємо, що Ви оцінили її уважний підхід до Вашої проблеми і до призначення лікування. Будьте здорові і завжди звертайтеся до нас за дерматологічною допомогою!
Костянтин (13.12.22) StarStarStarStarStar
Все сподобалося. Чудовий лікар трихолог, хороша клініка. Запропонували адекватну ціну лікування стригаючого лишаю. Результати терапії стали помітними досить швидко. Рекомендую!
Администратор BrennerClinic
Костянтине, дякуємо за залишений відгук і гарні слова про нашу клініку. Ми дуже цінуємо, що у нас є такі чуйні пацієнти, як Ви. Ми раді, що Вам сподобалися результати і ціна лікування стригучого лишаю. Завжди раді Вам допомогти. Звертайтеся!
Моніка (04.12.22) StarStarStarStarStar
Стригучий лишай підчепив син, коли грав у дворі з собакою. Коли помітила в нього на голові лису пляму, відразу повела до дерматовенеролога. Лікар призначив протигрибковий та протиалергенний засіб, а також антигістамінний препарат. Дуже неприємне захворювання, але ми впоралися з ним. Зараз дитина здорова і почувається чудово. Спасибі вам!
Администратор BrennerClinic
Добрий день, Моніка! Дякуємо Вам за добрі слова. Так приємно, що нам вдалося вилікувати Вашого сина від стригучого лишаю. Його здорова шкіра - найкращий показник якості нашої роботи. Дякуємо, що обрали нас, ми цінуємо Вашу довіру і намагаємося бути кращими!
Микита (06.11.22) StarStarStarStarStar
Відмінний лікар – Білоус Алла Василівна! З будь-якими проблемами з волоссям звертатимуся тільки до неї!
Администратор BrennerClinic
Микита, велике спасибі за залишений відгук!
Олександра (21.09.22) StarStarStarStarStar
Діагностували стрижучий лишай на голові. Заразилася від кошеня. Спершу звернулася до районної клініки, але надовго там не затрималася. Невдоволений вираз обличчя у безкоштовного лікаря та огляд “з заплющеними очима” змусили мене піти шукати приватну клініку. Brenner Clinic виявилася протилежністю державній. Адміністратори та лікарі привітні. Огляд провели дуже ретельно з використанням сучасного обладнання. Перед призначенням терапії було проведено лабораторні аналізи. Ціна лікування стригучого лишаю та його тривалість виявилися немалими. Але, по-перше, я одужала. По-друге, від відвідування клініки залишилися лише добрі враження. Витрачені гроші цього коштували.
Администратор BrennerClinic
Доброго дня, Олександро! Дякуємо Вам за те, що поділилися своєю ситуацією. Ваш досвід у лікуванні стригучого лишаю дуже цінний для нас і відвідувачів нашого сайту.
Юлія (08.09.20) StarStarStarStarStar
Записалася на мезотерапію в клініці лікаря Бреннера в Києві. Відмінне нове приміщення, прекрасні високопрофесійні лікарі. Тепер я вірю, що навіть після одного сеансу у досвідчених косметологів можна зовні помолодшати і мати чудовий вигляд.
Администратор BrennerClinic
Юліє, ми раді, що перше відвідування нашої клініки залишило у Вас тільки позитивні враження. Руками досвідченого дерматокосметолога можуть творитися справжні чудеса. Тепер Ви знаєте куди звертатися!
Тетяна (05.09.20) StarStarStarStarStar
На жаль, природа нагородила мене проблемною шкірою, занадто жирною, чутливою, схильною до утворення прищів. З віком ці проблеми тільки посилюються. Косметологи клініки лікаря Бреннера змогли показати, що навіть з такою шкірою, як у мене, можна бути по-справжньому красивою. Мезотерапія з індивідуальним підбором "коктейлю" для ін'єкцій - процедура надзвичайно ефективна. Самі по собі уколи дещо болючі, зате тепер я подобаюся сама собі і задоволена своїм відображенням у дзеркалі.
Администратор BrennerClinic
Добрий день, Тетяно! Дякуємо за вибір нашої клініки і довіру до наших фахівців! Будь-яка шкіра потребує допомоги і правильного догляду, і для Вашої мезотерапія - ідеальний варіант. На додаток рекомендуємо спробувати плазмоліфтинг (ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми). Вам обов'язково сподобається!
г. Киев, ЖК «Галактика»,
ул. Евгения Сверстюка, 6
(м. Левобережная)
Пн.-Сб.: с 10.00 до 20.00
Вс.: с 10.00 до 17.00
(044) 33-99-330 (многоканальный)
(095) 281-92-46, (068) 127-15-01
(050) 280-82-69 (когда нет электричества)