Пн.-Сб.: з 10.00 до 20.00 Нд.: з 10.00 до 17.00

Стафілодермія

Стафілодермія

Стафілодермія – група піодермій бактеріального походження, викликаних бактеріями стафілокока. Більшість стрептодермій характеризується розвитком запального процесу переважно у придатках шкіри – волосяних фолікулах, сальних та потових залозах. Саме тому зазвичай у центрі гнійничка (пустули) розташовується або волосинка, або устя (отвір) сальної чи потової залози.

Симптоматика захворювання залежить від форми та локалізації ураження, а також від реакції організму на патогенні мікроорганізми та вироблені ними токсини. У практиці лікаря дерматовенеролога найчастіше зустрічаються наступні форми стафілококових уражень: остиофолликулит, фолікуліт, фурункул, карбункул, гідраденіт, стафілококовий сикоз.

Діагноз ставиться на основі анамнезу (опитування), візуального огляду (у тому числі з використанням дерматоскопа) та мікробіологічного дослідження гнійного матеріалу. При необхідності додатково можуть бути призначені загальний аналіз крові або інші дослідження.

Поширеність та причини появи стафілодермій

Стафілококові ураження знаходяться на першому місці серед усіх захворювань шкіри. У розвинених країнах це близько 20-25%, а в так званих регіонах, що розвиваються, частотність піодермій досягає 70% від загального числа дерматозів. Причина такого поширення криється у повсюдній наявності великої кількості стафілококів – повітрі, побутових предметах, на виробництві. Спровокувати розвиток захворювання може зниження імунітету або перенесення патогенних мікроорганізмів з іншого гнійного запалення на "підготовлені" ділянки шкіри.

Більшість дерматитів, пов'язаних із стафілококовою інфекцією зазвичай проявляються у вигляді гнійно-запального процесу шкіри. Патологія має велике поширення серед дорослих та дітей, і найчастіше виникають на тлі незначних (неглибоких) подразнень шкіри – мікротравм від гоління, тертя, мацерації через підвищену пітливість. Також до числа поширених факторів, що провокують стафілодермії, входять:

  • забруднення шкіри нафтопродуктами (бензин, дизельне паливо, мастила та різні технічні рідини);
  • пилові частинки (цемент, вугілля);
  • мікротравми (укуси комах, розчіси, уколи);
  • загальні переохолодження та перегрів організму.

Вродженого імунітету проти стафілодермії не існує, але в процесі захворювання може виникати тимчасовий нестійкий інфекційний імунітет.

Класифікація стафілококових уражень шкіри

Незважаючи на спільний мікроорганізм, що викликає захворювання, клінічна картина різних видів стафілодермії може мати досить суттєві відмінності, тому захворювання часто можна визначити виключно за одними симптомами.

Виділяють такі клініко-морфологічні форми – глибоку, поверхневу та дитячу.

Глибока форма має на увазі розвиток карбуркулів, фурункулів, стафілококового гідраденіту.

Поверхнева форма включає різновиди фолікуліту (глибокий і поверхневий), остиофоллікуліт, вульгарний сікоз. Остання форма зустрічається майже виключно у чоловіків.

Серед дітей найпоширенішою є епідемічна пухирчатка новонароджених. Найчастіше інфекція потрапляє в дитячий організм від дорослих, відрізняється високою контагіозністю, та як правило носить характер епідемічного спалаху. Джерелом інфекції здебільшого є медичний персонал, що хворіє на ангіну чи піодермії. Рідше зараження може відбутися через родові шляхи матері або за наявності госпітальної інфекції у пологовому будинку чи яслах. У деяких випадках немовлята заражаються через первинний імунодефіцит.

Глибокий фолікуліт
Глибокий фолікуліт
 Фурункул на нозі
Фурункул на нозі
Вульгарный сікоз
Вульгарный сікоз

Лікування стафілодермії

Для лікування поверхневої форми стафілодермії застосовуються зовнішні протимікробні препарати, антисептики, мазі, у складі яких є барвники чи антибіотики. Якщо захворювання переходить у хронічну форму (вульгарний сикоз) лікування включає застосування ультрафіолетового опромінення та інших фізіотерапевтичних маніпуляцій.

Глибокі форми стафілодермії лікуються за допомогою системного застосування антибіотиків, кортикостероїдних препаратів та вітамінів групи В. Також під час терапії особлива увага приділяється лікуванню загальних супутніх захворювань організму (наприклад, цукрового діабету, імунодефіциту).

# Консультації спеціалістівТривалість, хвЦіна, грн
1 Консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30650
2 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога, дерматокосметолога30500
3 Консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30850
4 Повторна консультація лікаря дерматовенеролога вищої категорії, кандидата мед. наук30550
5 Консультація лікаря дерматохірурга, онкохірурга, вищої категорії, кандидата мед. наук30850
6 Консультація лікаря дерматоонколога30850
7 Повторна консультація лікаря трихолога 30600
8 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite (до 5 новоутворень)30550
9 Дерматоскопія у поляризованому світлі Dermlite, всього тіла451200
10 Контрольний огляд лікаря30300
11 Контрольний огляд лікаря з перев’язкою30390
12 Скорочена консультація лікаря перед процедурою видалення папілом, судин та бородавок15150
# Цифрова електронна дерматоскопіяТривалість, хвЦіна, грн
1 Карта родимок (FotoFinder)
(виявляє нові та змінені шкірні ураження на всьому тілі)
604200 3500
2 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога з фотофіксацією утворень)
45900
3 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, К.М.Н., з фотофіксацією утворень)
451000
4 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (1-3 утворень)
(без консультації / повторна фотофіксація)
30600
5 Цифрова електронна дерматоскопія FotoFinder (4-8 утворень)
(консультація лікаря дерматолога вищої категорії, КМН, з фотофіксацією утворень)
601500

© Автор: Кандидат медичних наук, лікар-дерматовенеролог вищої категорії Перехрестенко Андрій Петрович

Стафілодермія. Часті питання

Чи можна заразитися стафілодермією?
Так, нажаль, це можливо. Інфекція передається через тілесний контакт та побутові предмети – постіль, рушники та ін.
Яка категорія людей належить до групи ризику?
Захворювання поширене серед людей різного віку. Проте особливо вразливими до інфекції є діти, у тому числі немовлята.
Чи залишаються шрами на шкірі після захворювання?
Після поверхневої форми захворювання на поверхні шкіри не залишиться шрамів. У разі глибоких форм є можливість формування невеликих рубців.
Які можуть бути ускладнення?
Серед можливих ускладнень – розвиток гнійного лімфаденіту, сепсису, абсцесів внутрішніх органів. У поодиноких випадках можливий токсичний шок.
Додати відгук
Людмила Ружко (07.04.23) StarStarStarStarStar
Зверталася в клініку з проблемою стафілодермії. Мене записали до Голишкіної Марини. Причиною захворювання виявився стафілокок. Звернулася, коли на шкірі з'явилися бордові гнійні прищі. Лікарка дуже доброзичлива, уважно оглянула болючі ділянки, призначила лікування, надала необхідні рекомендації. Терапія передбачала прийом вітамінів, кортикостероїдів, антибіотиків. На даний момент усе минуло. На шкірі залишилися тільки невеликі рожеві плями, які, за запевненням Марини Олександрівни, незабаром мають пройти. Клініка та її співробітники справляють гарне враження. Усе зроблено дуже якісно - починаючи від інтер'єру і закінчуючи рівнем обладнання.
Олег (26.12.22) StarStarStarStarStar
Дерматовенеролог Марина Голишкіна за кілька тижнів вилікувала мене від глибокого фолікуліту. Велика подяка лікарю за допомогу. Гнійників було дуже багато, вони боліли, постійно було відчуття сильної слабкості. Перед призначенням терапії лікар оглянула запалення, призначила аналіз сечі, крові, зіскрібок. Курс лікування стафілодермії включав імуностимулятори, вітаміни, антисептичний розчин. У кого схожа проблема – обов'язково зверніться до Марини Голишкіної. Клініці та лікарю бажаю всього найкращого! Ви робите гарну справу!
Администратор BrennerClinic
Олеже, дякуємо, що поділилися історією свого лікування від стафілодермії. Ми раді, що Ви знову чудово почуваєтеся. Звертайтеся, завжди раді допомогти!
Дмитро (08.11.22) StarStarStarStarStar
Допомогли позбутися фурункула на нозі. Було призначено грамотну терапію за адекватною ціною. Нічого зайвого не нав'язували. Дуже сподобалось. Раджу!
Администратор BrennerClinic
Дмитре, дякуємо за Ваш відгук! Ми дуже раді Вашій оцінці якості нашої роботи. Звертайтеся!
Володимир (06.09.22) StarStarStarStarStar
Зараження відбулося у результаті стрімкого зниження імунітету. Я влаштувався на нову роботу з тяжкими фізичними навантаженнями. Майже місяць не висипався, неякісно харчувався і багато нервував. В результаті на шкірі з'явилися великі червоні гнійники. У клініці мені поставили діагноз – вульгарний сікоз. Запалення виникає через потрапляння в організм стафілокока через укуси або подряпини. Якщо імунітет високий, організм справляється із інфекцією. Інакше виникає запалення. Лікар призначив протимікробну мазь та фізіотерапевтичні процедури. Лікування стафілодермії мало позитивний ефект, захворювання відступило. Але для того, щоб воно не повернулося назад, слід скоригувати спосіб життя і більше піклуватися про себе. Лікарю Ткаченко Риммі Петрівні велике людське спасибі!
Администратор BrennerClinic
Володимире, ми дякуємо Вам за те, що Ви поділилися своїм цінним досвідом лікування від стафілодермії в нашій клініці. Передали Ваші слова подяки дерматовенерологу Ткаченко Риммі Петрівні! Їй дуже-дуже приємно! У разі потреби, звертайтеся! Ми завжди надамо Вам кваліфіковану дерматологічну допомогу!
Юлія (08.09.20) StarStarStarStarStar
Записалася на мезотерапію в клініці лікаря Бреннера в Києві. Відмінне нове приміщення, прекрасні високопрофесійні лікарі. Тепер я вірю, що навіть після одного сеансу у досвідчених косметологів можна зовні помолодшати і мати чудовий вигляд.
Администратор BrennerClinic
Юліє, ми раді, що перше відвідування нашої клініки залишило у Вас тільки позитивні враження. Руками досвідченого дерматокосметолога можуть творитися справжні чудеса. Тепер Ви знаєте куди звертатися!
Тетяна (05.09.20) StarStarStarStarStar
На жаль, природа нагородила мене проблемною шкірою, занадто жирною, чутливою, схильною до утворення прищів. З віком ці проблеми тільки посилюються. Косметологи клініки лікаря Бреннера змогли показати, що навіть з такою шкірою, як у мене, можна бути по-справжньому красивою. Мезотерапія з індивідуальним підбором "коктейлю" для ін'єкцій - процедура надзвичайно ефективна. Самі по собі уколи дещо болючі, зате тепер я подобаюся сама собі і задоволена своїм відображенням у дзеркалі.
Администратор BrennerClinic
Добрий день, Тетяно! Дякуємо за вибір нашої клініки і довіру до наших фахівців! Будь-яка шкіра потребує допомоги і правильного догляду, і для Вашої мезотерапія - ідеальний варіант. На додаток рекомендуємо спробувати плазмоліфтинг (ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми). Вам обов'язково сподобається!
г. Киев, ЖК «Галактика»,
ул. Евгения Сверстюка, 6
(м. Левобережная)
Пн.-Сб.: с 10.00 до 20.00
Вс.: с 10.00 до 17.00
(044) 33-99-330 (многоканальный)
(095) 281-92-46, (068) 127-15-01
(050) 280-82-69 (когда нет электричества)